Co je RPSN? Většina lidí to neví

RPSN. Čtyři písmena, jejichž účelem je pomáhat lidem před lichváři. Praxe však ukazuje, že většina klientů pojmu RPSN nerozumí.

co je RPSNRPSN má být nástrojem, který lidem uvažujícím o půjčce pomáhá jednoduše porovnat nabídky a rozhodnout se pro tu nejvýhodnější. Banky, Česká obchodní inspekce, která má nad trhem spotřebitelských úvěrů dohlížet, i neziskové organizace, které pomáhají dlužníkům, ale potvrzují, že význam RPSN zná jen málokdo.

“Jedná se o naprosto nevhodný ukazatel. Z našich zkušeností ze seminářů významu tohoto ukazatele nerozumí ani vysokoškolsky vzdělaní lidé,” konstatoval Daniel Hůle z obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni, která se věnuje porovnávání splátkových firem.

RPSN je povinná, může ale být zavádějící

RPSN ukazuje skutečné roční náklady na půjčku, tedy nejen úroky, ale i všechny další poplatky. Ty v minulosti firmy často zamlčovaly, proto musí být RPSN od začátku roku povinně uváděna na všech reklamních a informačních materiálech o půjčkách. Lidé však často nevědí, co zkratka označuje, a podle expertů pro ně RPSN může být i zavádějící.

“Pokud bude úvěr kratší než jeden rok, bude RPSN velmi vysoká. Pokud budou splátky týdenní, navýší to RPSN o víc než sto bodů. Pokud by někdo chtěl vědět, jak je jeho úvěr drahý, doporučuji vynásobit si počet měsíčních splátek jejich výší,” radí Andrea Běhálková, předsedkyně občanského sdružení SPES, které provozuje portál Pomocsdluhy.cz.

Pro stejný postup je i Michal Maxa, vedoucí oddělení ochrany spotřebitele České obchodní inspekce. “Domnívám se, že logicky uvažující spotřebitel by si měl vzít dvě částky, kolik si půjčuje a kolik bude muset zaplatit, a sám si říct, jestli mu to za to stojí,” doporučuje Maxa.

povinná RPSNKlienty RPSN tolik nezajímá

Podle průzkumu finanční gramotnosti společnosti Partners rozumí v Česku pojmu RPSN o deset procent méně lidí než například úrokové sazbě. “Když si klient bere úvěr, tak ho zajímají především absolutní částky, tedy výše měsíční splátky a kolik celkově za úvěr přeplatí,” uvedl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň s tím, že RPSN jen doprovodná a v reklamách s ní příliš nepracují.

“Z pohledu klienta nemá tento údaj tak silnou vypovídací schopnost. Klient si sice uvědomuje, že by se měl na RPSN zeptat, a taky ví, že by měla být co nejnižší, ale z hlediska porovnání nedává klientovi stoprocentní pohled na výhodnost půjčky,” vysvětlila mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

RPSN je problémová i pro firmy, vypočítává se totiž složitým vzorcem. Jak bylo v minulosti zjištěno, ani samotné společnosti nemají své RPSN spočítané správně. Česká obchodní inspekce narazila při kontrolách nejčastěji na problémy právě s tímto ukazatelem.

Vyšlo na: http://byznys.lidovky.cz/moje-penize.asp?c=A111213_113932_moje-penize_apa

Trackbacks

  1. [...] neboli roční procentní sazba nákladů, kterou klient bance ročně uhradí na splátkách a ostatních poplatcích spojených [...]

  2. [...] výši příjmu. U těchto půjček je však nutné počítat s vyššími splátkami, ročním RPSN a celkově náročnějšími podmínkami ze strany nebankovní [...]

Speak Your Mind

*