Dražší půjčky než v eurozóně: Češi za ně platí i trojnásobek!

Úroky vyšší až o stovky procent platí Češi u svých půjček v porovnání se zeměmi eurozóny. Vyplývá to z údajů, které zveřejnily centrální banky jednotlivých států Evropské unie. Například u půjček se splatností do pěti let Češi platí víc než dvojnásobné úroky ve srovnání se státy, kde se platí eurem.

Právě u půjček se splatností do pěti let se úroky liší nejvíc. Zatímco v Rakousku, kde jsou nejnižší, jsou to jen 4 %, Češi musejí počítat s průměrným úrokem 13,1 %. To je rozdíl víc než 200 %.

Nejvíc platí Litevci

Češi zaplatí za půjčku až o stovky procent vyšší úroky, než je průměr v eurozóně.

Češi zaplatí za půjčku až o stovky procent vyšší úroky, než je průměr v eurozóně.

V porovnání se průměrem eurozóny je rozdíl nižší jen o pár desítek procent. V zemích, ve kterých lidé platí eurem, je u půjček do pěti let průměrný úrok 5,44 %.

Hůř než Češi jsou na tom jen Slováci a obyvatelé pobaltských států. Na Slovensku jsou u půjček do pěti let průměrné úroky 13,9 % a v Litvě, která je na tom z Evropské unie nejhůř, jsou dokonce těsně pod hranicí 20 %.

Dražší jsou i kreditky a krátkodobé půjčky

Oproti průměru eurozóny mají Češi dražší i krátkodobé půjčky se splatností do jednoho roku. Zaplatí za ně skoro o polovinu víc.

A vyšší úrok najdou také u kreditních karet. Zatímco v zemích se společnou měnou je průměrný roční úrok kreditek 17 %, v České republice je skoro 25 %. Rozdíl se přitom letos ještě zvýšil, když od začátku roku stoupl průměrný úrok u českých kreditních karet o 3 %. V zemích eurozóny přitom zůstal beze změny.

Chyba je i v klientech

Podle analytiků může za vysoké úroky zejména velká koncentrace mezi poskytovateli půjček. Většinu trhu totiž ovládají dvě největší banky.

Chybují ale i klienti. Často půjčku posuzují podle měsíční splátky a nespočítají si celkové náklady. Nedokáží proto správně porovnat konkurenční nabídky a snadno si vezmou i méně výhodnou půjčku.

 

Vyšlo na: http://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/cesi-si-pujcuji-mnohem-draze-nez-v-eurozone-1173377

Speak Your Mind

*